Yağsız Patlıcan Musakka

Patlıcan - 5 Adet
Kıyma - 400 Gram
Sarımsak - 2 Diş

Patlıcanlarımızı alacalı bir şekilde soyduktan sonra yuvarlak şekilde doğruyoruz.

✔️Kararmaması için tuzlu suda, limonlu suda yada sirkeli suda bekletebilirsiniz 😉

Tost makinemizin tabanına 1 çay kaşığı kadar sıvı yağı fırça yardımıyla sürüyoruz. Üzerine patlıcanları diziyoruz. Dizdiğimiz patlıcanların üzerine fırça yardımıyla az miktarda yağ sürüyoruz ve tost makinesinde yaklaşık 5 dakika kadar pişiriyoruz.

Pişirmek istediğimiz tencereye yada tepsiye diziyoruz. (ben tencerede yaptım dilerseniz fırında da pişirebilirsiniz. )

Öte yandan soğanlarımızı küp küp doğrayarak kavurmaya başlıyoruz. Kavrulan soğanların üzerine ince ince doğranmış biberleri ilave ederek kavurma işlemine devam ediyoruz. Birkaç dakika sonra kıymayı ilave ederek pişirmeye başlıyoruz. Sarımsaklarımızı ince ince doğrayarak harcımıza ilave ediyoruz. üzerine salça ve baharatları ilave ederek birkaç dakika daha kavuralım. 2 adet büyük boy domatesi küp küp doğrayarak ilave ederek pişmeye bırakıyoruz.

Tencereye dizdiğimiz patlıcanların üzerine harcımızı dökerek üstünü kaplayacak şekilde yaydırıyoruz.

Son olarak üzerine 1 tane domatesi yuvarlak şekilde keserek diziyoruz. Ve yarım çay bardağı suya biraz kırmızı toz biber atarak yemeğimizi üzerine döküyoruz. (Domatesleriniz suluysa bu işlene gerek kalmayacaktır. ) kapağını kapatarak pişmeye bırakıyoruz, afiyet olsun 🙋🏼

✔️Dilerseniz yemeğinize patates de ilave edebilirsiniz, (patlıcanlara uyguladığımız işlemi patateslere uyguladıktan sonra patlıcanların altına dizebilirsiniz. )patatesi yemekleriniz fazla tuzlu olması durumunda tuzu çekmesi için de kurtarıcı olarak kullanabilirsiniz.